Architektura

Z Nostalgia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Architektura Azerothu - Svazek první
{{{Znak}}}
Autor: Minreth Moonleaf z Kirin Tor a Cechu mágů lordaeronského
Sepsáno: 619
Lze nalézt v: Ambermill, LO
Předchozí Následující
Architektura Azerothu - Svazek první

ARCHITEKTURA AZEROTHU

svazek první Kapitola I. - Přehled slohů

sepsal roku 619 dle královského kalendáře dalaranský architekt Minreth Moonleaf


Úvod

Na Azerothu se vyskytuje mnoho národů a ras. Téměř každá z nich si časem vyvinula svůj typ architektury - svůj stavební sloh.

V této kapitole podám čtenáři přehled těchto slohů s výčtem jejich typických prvků.


Noční elfové - Kaldorei

Mají pravděpodobně nejstarší architekturu na tomto světě. Rozdělujeme ji na dva slohy - sloh nový a starý.

Sloh starý se dochoval v několika málo ruinách na Kalimdoru (o nichž se mohl čtenář dozvědět od Aliance, která plula na západ či výpravy nočních elfů, která Hvozdem prošla). Je pro ni typické velké množství zdobenin, různých fresek, soch. Stavby jsou monumentální a musí působit precizně. Základním materiálem je kámen a cenné dřevo.

Sloh nový je jednodušší než starý. Daleko častěji využívá přírodu. Stavby jsou častěji dřevěné, přesto uvnitř krásné a útulné. Nejčastější jsou dva typy domů. První, malý, má vchod z boku. Prostory v něm jsou křížové, boční loď je delší. Druhým typem je dům (někdy nazývaný též "síň lovců") větší, skládající se ze dvou lodí překřížených. Loď, kterou se vchází, na druhé straně často bývá otevřená a postavená nad vodním zdrojem - tedy jezerem.


Trollové

Trollí architektura je velmi stará a její počátky jsou někdy v době architektury Kaldorei.

Vyznačuje se terasovitostí, chrámy s jedním velkým schodištěm vedoucím k obětišti. Trollí města mají několik pater, v nichž jsou různé vodopády, chrámy a obytné stavby. Po porážce trollí říše však architektura upadá a podstatná část trollů se stěhuje do lesních chýší ze dřeva


Nagové

Tato podivná rasa si staví dle zkazek Nočních elfů stavby velmi podobné starému slohu u Kaldorei. Základem jejich osad (které byly dočasně i ve Hvozdu po konci třetí války) je kamenná budova se sochou ženy. Další budovy jsou tvořeny spíše různými bazény. Nagové využívají prastarých ornamentů a jejich stavby jsou často úplně či zčásti pod vodou.


Vznešení elfové - Quel'dorei

Architektura Quel'dorei se v mnohém podobá architektuře Kaldorei. Avšak ony podobnosti jsou spíše skryty. Quel'dorei mají dvojí typ architektury. Jeden se odlišuje od architektury Kaldorei více. Je to sloh, který se vyskytoval v Quel'Thalasu. Silvermoon nabitý magií vypadal vskutku vznosně. Mezi typické prvky patří stavby, které by bez magie nestály. Různé observatoře, vysoké vížky, nádherné paláce - to byl Silvermoon. Vše bylo laděno do zlatova, stříbrna a modra. Po porážce elfů zlatá v nových stavbách mizí.

Druhý styl je podobný novému slohu Kaldorei. Liší se jen v barevnosti střech. Zatímco u staveb Kaldorei najdeme tvamý odstín, u elfských staveb je celá budova světlejší a střechy mají spíše barvu lehké fialové až růžové.


Krvaví elfové - Sin'dorei

Mají prakticky totožnou architekturu s národem, ze kterého se vyvinuli. Podle zkazek o opravách Silvermoonu se změny týkají jen barevnosti. Stříbrná zcela mizí, modrou nahrazuje červená a často se objevuje jasně zelená.

Kam se sloh započatý Sin'dorei vyvine, uvidíme v následujících letech.


Lidé

Lidská architektura je rozmanitá. Pro snadnost a pochopení ji rozdělím do tří typů: vojenská, civilní, magická.

Lidé při stavbě vojenských objektů používají nejčastěji bílý kámen. Věže jsou kulaté, centra pevností jsou čtvercová se čtyřmi věžmi a velkou síní v patře. Ve věžích se nachází sklady, zbrojnice a kasárna.

Civilní stavby mají střechy nejčastěji doškové či slaměné. Základem každé vesnice je radnice s jednací síní a úzkou věží, v níž je umístěn zvon a hodinový stroj.

Magické stavby lidí jsou nejčastěji věže. Ty jsou spletité, tmavé a na vrcholu mají větší patro, z něhož vedou čtyři vikýře. Typické jsou velké věže, akvadukty s oblouky tak dlouhými, že by bez pomoci magie nedržely. Ty bychom našli donedávna v Dalaranu.


Orkové

Orkské stavby se vyznačují hrubostí. Příbytky orků jsou často dřevěné, občas hliněné či kamenné. Střecha je často z kůží. Orkové si staví své domy napůl zapuštěné do země, obklopené nahrubo osekanými kůly. Typickými prvky opevnění jsou palisáda a věž stojící na čtyřech či třech kůlech. Orkské síně jsou často velké, mají málo oken a uprostřed plane velký oheň.


Ostatní rasy

Murlockové si staví své příbytky na dlouhých kusech dřeva často na břehu či přímo nad hladinou. Střechy jsou jednoduché, většinou z různých travin.

Furlborgové si staví přístřeší ve vydlabaných kmenech stromů.


Konec první kapitoly


{{#switch:

 | subgroup

| child = | #default =