Datum a čas

Z Nostalgia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Datum a čas jsou dvě veličiny, při jejichž měření se často hráči ve hře pozastaví.

Čas

Pro zjednodušení ve hře plyne čas stejnou rychlostí jako ve skutečnosti, což se odráží nejen na herních hodinách, ale i na nebi. Čas se obvykle měří odhadem podle slunce, případně stínu (princip slunečních hodin), určitý časový úsek se může měřit přesýpacími hodinami, výjimečně lze využít i hodinový strojek vyrobený gnómskými vynálezci. Čas se obvykle určuje s přesností na hodiny, zkušení lovci a ostatní, kdo se vyznají velmi dobře v lese můžou určit čas při ideálních podmínkách i s přesností na čtvrt hodinu, bližší určení je pak bez nějakého ukazatele prakticky nemožné. Den se dělí do čtyřiadvaceti hodin, jak je obvyklé.


Nostalgia-n-hvozd.png Tato sekce zahrnuje obsah dostupný pouze ve Hvozdu.

Ve Hvozdu lze na vysoké detaily velmi dobře pozorovat západ slunce a východ luny. Obojí se děje na obzoru nad západním pobřežím Tirisfalu a lze to tedy sledovat prakticky odkudkoliv z pobřeží Hvozdu. Výjimečně dobrý výhled je z tábora Ochránců lesa. Západ slunce probíhá zhruba od 20:30 do 21:00 hodin, luna pak na témže místě vyjde kolem 22:05 a celý měsíc se objeví asi o půl až tři čtvrtě hodiny později.

Datum

Až na výjimečné posuny času rukou GM plyne kalendář stejně jako ve skutečnosti s tím rozdílem, že současný rok je 2011 = 618, 2012 = 619, 2013 = 620 a tak dále. Obvyklý rok se dělí do čtyř ročních období, která jsou rozdělena dvěmi rovnodennostmi a dvěma slunovraty. Tyto události jsou vždy slaveny příslušníky Kaldorei a Shu'halo, obvykle svou oslavu připravují i lidé a vysocí elfové.

Rok je dále členěn do dvanácti měsíců, zde se kloníme spíš k českým názvům měsíců, které jsou do určité míry "fantasy". Pro slovensky mluvící hráče proto přidávám tabulku:

Samozřejmě vás k jejich používání nikdo nenutí, ale pokud se je naučíte, zjednodušíte si tak hraní a myslím, že se vám ta znalost bude hodit i do reality.

K určení data přibližně se používají různé způsoby, nejobvyklejší je ale měřit dny podle novoluní a úplňků, například čtyři dny před úplňkem nebo osm dní po novoluní. Vzhledem k tomu, že měsíc ve hře je stále v úplňku, přidávám tabulku úplňků a novů:

Jiné způsoby jsou vyřezávání znaků do kůry stromů (lovci,..), případně skutečné moderní kalendáře (pouze lidé a quel'thalasští elfové).