Roll

Z Nostalgia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Roll je univerzální možnost, jak rozhodnout rozepři mezi hráči nebo určit, zda se něco postavě povede. Prakticky nahrazuje hody kostkou ve stolních hrách na hrdiny nebo automatické rollování, které dělá World of Warcraft během boje (například určuje, zda se kouzlo trefí,..).

Ve hře se dá výsledek rollu omezit podmínkami:

  • /roll — vybere náhodnou hodnotu od jedné do sta
  • /roll 6 — vybere náhodnou hodnotu od jedné do šesti
  • /roll 2-4 — vybere náhodnou hodnotu od dvou do čtyř

Následující pravidla by měla být vodítkem, jak roll používat ve složitých situacích.

Pravidla vychází z pravidel hodů hry Dračí doupě 2, která jsou volně dostupná na adrese drd2.altar.cz.

Zkouška

Zkouška je nejjednodušší způsob vyhodnocení. Používá se pro činnosti, při kterých hrdinovi vzdoruje pouze prostředí. Zpravidla se pro to používá standardní roll od jedné do sta, přičemž hodnoty 51-100 znamenají úspěch. Lze také počítat s určitou mírou úspěchu podle výše hozeného čísla.

Výzva

Výzva se používá, když se hrdina snaží odolat působení nějaké nástrahy nebo když se chce vyhnout akci okolního prostředí. Můžete ji využít také k ověření, zda postava postřehne nebezpečí, o němž neví. Obvykle se používá stejná škála jako u Zkoušky.

Střet

Střet je způsob řešení situací, v nichž hrdina soupeří s jinou postavou. Rollují oba, přičemž vítězí vyšší hozené číslo bez ohledu na jeho skutečnou hodnotu. Mělo by následovat odemotování, co se stalo.

Pokud je to možné, měl by být Střet vždy rozdělen na útočníka a obránce. To je důležité především u Střetu více postav.

Střet více hráčů

Postup je víceméně podobný jako u obvyklého Střetu, ale v situaci, kdy například pět vojáků svazuje jednoho orka, je nutné, aby ork měl buď nejvyšší výsledek ze všech rollů všech zůčastněných, nebo zvítězil v rollech postupně proti každému soupeři, který proti němu podniká nějaký krok.